O Sosačích (FUP)

Komerční poskytovatelé internetu v podstatě téměř všichni aplikují nějakou verzi FUP (fér-uživatelskou-politiku). Po všech možných místech internetu na ní uživatelé nadávají. I nám byla pro smích a nechtěli jsme nic takového zavádět. V začátcích to opravdu nebylo potřeba, ale s přibývajícím množstvím členů jsme i my byli dohnáni k nějakým krokům.

Výtahová teorie
Internetová konektivita funguje podobně jako výtah. I když v domě bydlí spoustu lidí bohatě stačí výtah jeden. Když chce jet více lidí najednou tak se svezou společně, popřípadě, když je velký nával tak někdo chvilku počká.
S internetem je to stejné. Poskytovatel platí provoz výtahu, který obratně naúčtuje 50 lidem v domě a odborně to nazve agregace - z části lidí zaplatí provoz a na těch zbývajících do 50 vydělá. To že se občas potkají problém není. Problém nastává když se objeví mezi těmi 50 spokojenými sousedy sosač. Nikdo sice pořádně neví, co pořád nosí do bytu a proč si k němu pořád někdo pro něco chodí, ale lidé v domě velmi brzo zjistí, že cesta výtahem je pořád pomalejší a pomalejší, protože na něj skoro pořád musí čekat.
Řešení situace je nasnadě - stačí omezit množství věcí, které je možné výtahem za nějakou dobu převést. Až se limit vyčerpá ať si to nosí pěkně po schodech....

Bláznivý bezdráty
Na wifi je to ještě horší. Nejenom, že je kapacita přístupových bodů omezená, ale navíc při jeho velkém zatížení to jde pomalu hned 2x - jednak se do výtahu skoro nevejdete (většinu místa zabral sosač) a navíc na něj ještě strašně dlouho čekáte....

Řešení
Řešení jsou různá. My jsme chtěli (a stále chceme), aby síť sloužila dobře těm, kteří jí využívají pro běžnou rozumnou činnost - prohlížení stránek, mailování, telefonování, práce, atd. Proto jsme řekli, že "sosat" se smí jen v noci. Noc jsme definovali jako čas od 23h večerní do 8 do rána. Programy na stahování stejně běží automaticky a v noci většina lidí spí.

Pravidla
Při zavedení jsme dostali sadu otázek co a jak a kdy se může sosat. A podle zásady "kdo se moc ptá - moc se dozví" jsme proto sestavili odpovědi.
Sosání definujem jako provozování softwaru pro stahování dat obvykle založeného na p2p sítích (torren,tdc, kazaa, edonkey, gnutella, atd.). Protože nekontrolované sosání omezuje ostatní uživatele, platí pro něj následující omezení:

Ve dne (8-23h) se smí sosat tak aby bylo splněn požadavek na autoregulaci - viz provozní řád (sekce dokumenty). Při sosání musí být omezen také upload, viz autoregulace tamtéž.
V noci od 23h do 8h se smí sosat libovolnou rychlostí, přiměřeně platí i pravidlo pro upload.

Poznámky
Do kategorie sosání nepatří stahování ovladačů, záplat a podobně - ono také při rychlosti 10 - 15 Mbit se těžko hledají ovladače, které by zahltili linku na víc jak několik minut.
V případě, že by někdo potřeboval vytěžovat internet nad rámec pravidel je možné se domluvit na nějaké formě individuálního členského příspěvku.